Винсент ван Гог је један од најутицајнијих и најпознатијих холандских сликара након Рембранта, иако је за живота био сиромашан и непознат. Био је сликар постимпресионизма, чији рад је запажен због лепоте, емоција и боја. Извршио је снажан утицај на уметност 20. века.
Винсент ван Гог је рођен 30. марта 1853. године у Зиндерту, у Холандији. Као дете је био веома миран, тих и повучен. Од мајке је наследио љубав према природи и талент за сликање. Ван Гог је рођен тачно годину дана након мртворођеног брата, који се такође звао Винсент. Када је имао петнаест година, Винсент је био приморан да напусти школу и да се запосли због финансијских проблема. Добио је посао у фирми свога ујака, која је трговала уметнинама. Ван Гог је већ тада знао француски, енглески и немачки језик поред свог матерњег холандског.
Ван Гог се сели 1873. године у Лондон заједно са својим стрицем, где наставља да се бави продајом уметничких дела. Ту се заљубљује у енглеску културу и у своје слободно време посећује галерије, а заволео је и дела Чарлса Дикенса и Џорџа Елиота. Заљубио се у ћерку своје газдарице и када га је она одбила Винсент је доживео нервни слом. Бацио је све своје књиге осим Библије и посветио живот богу. Отпустили су га са посла јер је говорио купцима да не купују безвредна уметничка дела.
Тек тада је почео озбиљно да разматра свештенички позив. Вредно се спремао да положи испите на факултету за теологију у Амстердаму. Након годину дана учења одбио је да полаже испит из латинског језика називајући га „мртвим језиком сиромашних људи”.
У јесен 1880. године Ван Гог је одлучио да се пресели у Брисел и да постане уметник. Тек тада почиње озбиљно да се бави сликањем. Пошто није никада учио сликарство, Винсентов млађи брат Тео му нуди финансијску помоћ.
Винсент ван Гог је много путовао и на тим путовањима је успевао да прода по које своје дело. Преселио се у Хаг и ту се заљубио у Класину Марију Хорник, проститутку и алкохоличарку. Она му је била модел и љубавница.
Када га је Класина напустила, Ванг Гог је пао у тешку депресију. Уметност га је одржавала у животу. Године 1886. Винсент је одлучио да се пресели у Париз код свог брата Теа. У Паризу се први пут сусрео са сликама импресионизма, којима је био одушевљен. Почео је да учи и да би у уштедео он и његови пријатељи су позирали једни другима уместо да плате моделе.
У фебруару 1888. године Винсент је отишао на југ Француске у „малу жуту кућу”, где је трошио више новца на боје него на храну. Отуђио се од света и пао у дубоку депресију. Патио је и од епилепсије. Према неким подацима у то време је одсекао себи уво и насликао свој чувени аутопортрет.
Након бројних напада и након што је неколико пута био хоспитализован, Ван Гог је 29. јула 1890. године извршио самоубиство пуцајући себи у груди. Имао је тридесет седам година када је преминуо.
Винсент ван Гог је створио више од 2100 дела која обухватају 860 уља на платну и више од 1300 акварела, цртежа, скица и графика. Цртао је пејзаже, аутопортрете, мртву природу и портрете.
Његова најпознатија дела су:
“Људи који једу кромпир“,
“Сунцокрети“,
“Звездана ноћ“,
“Житно поље и чемпреси“,
“Црвени виногради“,
“Ноћни кафе“,
“Аутопортрет“,
“Портерт доктора Гашеа“,
“Уметникова спаваћа соба у Арлу“
Вредност уметничких дела Винсента ван Гога
Слике које је Винсент ван Гог створио нису имале вредност за његовог живота, када је успео да прода само једну – “Црвени виногради”. Међутм, након његове смрти цене уметничких дела које је насликао почеле су нагло да расту. Ово су неке од најскупље продатих слика Винсента ван Гога:
30. марта 1987. године слика из серије Сунцокрети продата је у Лондону јапанској заступници Yасуда Цомп. за 24,75 милиона фунти.
11. новембар 1987. године слику “Ириси” купио је аустралијски бизнисмен Алан Бонд у Њујорку за 53,9 милиона долара.
15. маја 1990. године слику “Портрет Др. Гацхета” купио је јапански бизнисмен Рyоеи Саито у Њујорку за 82,5 милиона долара.
1993. године слика “Житно поље са чемпресима” продата је Валтеру Аненбергу, америчком издавачу за 57 милиона долара.
19. новембар 1998. године слику “Аутопортрет без браде” (Портраит де л’артисте санс барбе) продата је у Њујоркуу за 71,5 милиона долара.
Извор: https://srednjeskole.edukacija.rs/biografije-poznatih-licnosti/vinsent-van-gog