Идејни творац и оснивач Српског привредног друштва „Привредник” Владимир Матијевић спада у ред највећих добротвора српског народа чије бесмртно дело кроз три века служи као светионик хуманости и човекољубља. Задужио је српски народ, не само постигнућима у области просветитељства и хуманости, већ и високим моралним начелима којима се руководио у раду. Речи Христове „ко хоће међу вама да буде први, нека буде свима слуга” водиле су Владимира Матијевића кроз живот. Па ипак, jедини спомен који нас подсећа на присуство Владимира Матијевића у Београду данас је његово име исписано на фасади згради Дома ученика средњих школа у Лазаревићевој улици, саграђеног из Фонда Владимира Матијевића 1930. године. Свечану салу дома више не краси ни биста добротвора чијом заслугом је подигнуто ово здање које и данас служи за смештај средњошколаца. То је само мали део материјалне заоставштине коју су стварале генерације „Привредникових” добротвора од његовог оснивања 1897. у Загребу. Још се могу видети зграде по већим градовима бивше Краљевине Југославије, од којих неке и данас служе истој намени.
Велико поштовање и захвалност свом добротвору исказали су питомци „Привредника” подигавши 1975. монументални споменик Владимиру Матијевићу и његовој супрузи Паулини на Новом гробљу у Београду. Генерације „Привредникових” питомаца сваке године на дан његовог упокојења одрже помен, донесу цвеће и упале свеће. Тако је било и 9. септембра, а тако ће бити док год стасавају нове генерације под слоганом „Рад–штедња–честитост” којим је почео рад крајем 19. века. Под тим начелом кроз „Привредник” је прошло више од 44.000 даровите, а сиромашне деце са свих етничких простора где је живео српски народ. Фонд није био намењен само деци српске националности православне вероисповести, већ једнако сваком ко је живео на том простору. О великим достигнућима „Привредника” сведоче речи научника светског гласа Михаила Пупина с почетка 20. века: „Наш дични ’Привредник’ je створио чудеса у сваком правцу српског друштвеног и привредног препорођаја”. Помагачи и сарадници „Привредника” били су и Никола Тесла, Милош Црњански, Никола Пашић…
Владимир Матијевић рођен је 1854. у селу Горње Будачко у Кордуну. У Бечу уписује и успешно завршава Високу трговачку школу. Као велики родољуб добровољно је 1876. ступио у српску војску и учествовао у Српско-турском рату. По завршетку рата с најближим сарадницима Исидором Добровићем, Николом Ћуком, Лазарем Лађевићем, др Ливијем Радивојевићем… оснива 1895. године Српску банку у Загребу, која ће и прва дати највећи прилог новооснованом Фонду „Привредник”. Идеја о његовом оснивању потекла је управо од Владимира Матијевића. Путујући по крајевима насељеним Србима у Аустроугарској монархији уочио је сву беду, сиромаштво и политичку обесправљеност српског народа.
„Привредник” је требало да буде институција која би се бавила проналажењем способних и даровитих сиромашних дечака са села и њиховим упућивањем на изучавање трговине и заната. „Привредникови” повереници, помагачи били су на првом месту сеоски учитељи и свештеници, неуморни прегаоци на одабирању сеоске деце. Резултати њиховог рада су импресивни. Већ до почетка Великог рата „Привредник” је ишколовао више од 10.000 деце за трговину и различите занате. И сами надахнути родољубљем и националном свешћу многи су као добровољци прешли у редове српске војске. Близу 200 питомаца погинуло је у рату.
О стеченом угледу „Привредника” међу најугледнијим Србима тога времена говори чињеница да је Михаило Пупин сву своју заоставштину предао на управљање друштву „Привредник” с налогом да се формира Фонд „Михаило Пупин”. У надахнутом говору на 25. годишњици оснивања „Привредника” председник Академије наука Јован Цвијић истакао је достигнућа фонда на подизању средње класе код Срба као кичме свеукупног напретка народа и државе.
На инсистирање бројних институција које су бринуле о ратној сирочади из Великог рата, као и угледних појединаца, Владимир Матијевић и Патронат „Привредника” одлучили су да 1922. године свој рад наставе у Београду. У знак захвалности Владимиру Матијевићу, краљ Александар Први Карађорђевић учинио је посету „Привреднику” 31. децембра 1929. године и том приликом примио се покровитељства фонда.
Уз духовно покровитељство Његове светости патријарха српског Порфирија „Привредник” наставља са радом под истим слоганом „Рад–штедња–честитост”, на добробит нашег народа и државе.
Сања Петрић,
управитељ СПД Фондације „Привредник”
Извор: https://www.politika.rs/scc/clanak/573068/Vladimir-Matijevic-veliki-sccpski-dobrotvor-i-rodoljub