Умјетност и друштвене науке

ДЕМЕ- ВИЗАНТИЈСКЕ СТРАНКЕ

Хиподром је за антички свијет представљао мјесто гдје су се одржавала спортска такмичења, али је то мјесто временом прерасло у нешто више од тога. Хиподроми су у византијско доба били и мјесто гдје су се такмичили тадашњи спортисти, али и мјесто гдје је народ могао да покаже своје политичке тежње и фрустрације. На Хиподрому су се знало дешавати и проглашавање царева и покушаји свргавања истих.

Тако су временом настале деме тј. странке које су се дијелиле на плаве, црвене, зелене и бијеле. Временом је то спало на двије основне групе- зелене и плаве. Оне су у исто вријеме биле и политиче и спортске организације. На челу дема је био демарх тј. вођа који је вршио политичке функције у градовима.  У доба мира су они вршили јавне функције, учествовали су у одржавању мира и сређивању града, те припремању игара на Хиподрому.

“Зелени” су били представници новог чиновничког сталежа и по вјерском опредјељењу су били монофизити; док су “плави” били представници старе великопосједничке грчко-римске класе која је била наклоњена никејском православљу.

До првих великих нереда на Хиподрому дошло је за вријеме владавине цара Анастасија (491-518). Наиме, цар је био монофизита и самим тим је фаворизовао зелене и то га је доводило у директан сукоб са плавима. Хаос је настао након једне конзервативне изјаве у монофизитском духу која је ушла у пјесму Тројесветих. Побуна је избила 512. године и замало је Анастасија коштало круне и живота, али је стање смирено.

Друга велика буна дема (побуна Ника) на Хиподрому десила се за вријеме владавине чувеног византијског цара Јустинијана I (527-565) због све јачег царског апсолутизма. Иако је он подржавао плаве и православље, његова политика је за циљ имала што мањи утицај дема и у ту сврху је увео строге казнене мјере. Због тога је дошло до буне великих размјера 532. године  и у моменту је читав Цариград био захваћен пламеном. Цар Јустинијан је чак намјеравао да напусти град, али га је супруга Теодора зауставила уз помоћ војсковођа Велизара и Нарзеса. Нарзес је ступио у преговоре са плавима и тиме је уништио јединство дема, а затим је Велизар искористио раздор и у крви угушио побуну дема.  Деме су из политичког живота царства биле потиснуте све до краја владавине Јустинијана.

Деме су поново ојачале почетком 7. вијека и кроз 7. вијек су имале учешћа у политици царства, али се сматра да су већ пред крај то вијека почеле да губе своју стару моћ и значај. Оне су кроз наредне вијекове добиле “декоративну” улогу на Хиподрому у виду организовања и спровођења хиподромских игара.

 

Аутор: Тамара Ћ.

 

Извор: