Месопотамија је област (простор) између две реке Тигра и Еуфрата (види слику).
Најпознатије државе Месопотамије су: Сумер, Вавилон, Египат, Феникија и Јудеја.
СУМЕР
Налази се на југу Месопотамије. Сумери су основали градове – државе од којих су најпознатији Урук, Ур и Лагаш. Тим градовима државама владали су краљеви. У Сумеру је осмишљено и прво писмо (око 3500 година пре н.е) – КЛИНАСТО ПИСМО.
Најстарије познато књижевно дело написано клинастим писмом је ЕП О ГИЛГАМЕШУ.
ВАВИЛОН (ВАВИЛОНСКО ЦАРСТВО)
Вавилонско царство било је заједничка држава Сумера и Акађана. Најпознатији владар Вавилона био је ХАМУРАБИ.
ХАМУРАБИ је познат и као први законодавац, написао је први правни писани законик у историји. Из његовог законика до данас је опстала узречица “ОКО ЗА ОКО, ЗУБ ЗА ЗУБ“
Читав текст законика урезан је на каменом стубу (стели) види слику испод.
ФЕНИКИЈА
Налазила се на источној обали Средоземног мора. Најпознатији градови феникије су: Библос, Тир, Сидон.
Феничани су били трговци и морепловци. Оснивали су колоније широм Медитерана.
КОЛОНИЈЕ – насеље у некој страној земљи – најпознатија феничанска колонија била је КАРТАГИНА.
МЕДИТЕРАН (СРЕДОЗЕМЉЕ) – Територије на обалама Средоземног мора.
ЈУДЕЈА
Јудеја је област (територија, држава) коју су основали Јевреји. Налазила се такође на источним обалама Средоземног мора. Најпознатији град – ЈЕРУСАЛИМ. По предању први краљ јудеје био је ДАВИД, кога је наследио син СОЛОМОН. Историја Јевреја записана је у Старом завету.
СТАРИ ЕГИПАТ
Египат се налази у северној Африци у долини реке НИЛ. Делио се на Горњи и Доњи Египат.
Један од најпознатијих фараона био је Рамзес II. Умро је када је имао преко 90 година (просечан животни век у то време је био од 30 до 40 година), Рамзес II је имао преко сто синова. У време његове владавине порасла је моћ ХЕТИТА, са којима се РАМЗЕС сукобио у једној од нахвећих битака старог века – БИТКА КОД КАДЕША.
ВИДЕО (ФИЛМСКИ ПРИКАЗ БИТКЕ КОД КАДЕША)
ЕГИПАТСКО НАСЛЕЂЕ
ПИРАМИДЕ
Најпознатије египатске пирамиде налазе се у ГИЗИ, месту недалеко од КАИРА (данас главни град Египта).
Пирамиде у Гизи су изграђене за време такозваног златног доба, у време владавине 4. династије старог краљевства, када су служиле пре свега као гробнице фараона, место одакле прелазе у загробни живот.
Најпознатије пирамиде у Гизи носе имена по фараонима који си их саградили: КЕОПСОВА, КЕФРЕНОВА и МИКЕРИНОВА.
Испред пирамида у Гизи налази се и чувена СФИНГА.
ХИЈЕРОГЛИФИ (ЕГИПАТСКО ПИСМО)
Хијероглифи су најстарија, вероватно и најпознатија форма писања древних Египћана. Данашњи назив потиче из грчког језика и означава „свете знаке“
КО ЖЕЛИ ДА САЗНА ВИШЕ О ХИЈЕРОГЛИФИМА МОЖЕ ПОСЕТИТИ СТРАНИЦУ “’ДРЕВНА ПИСМА И ЈЕЗИЦИ“ НА СЛЕДЕЋЕМ ЛИНКУ https://drevnapisma.weebly.com/10611048103210451056105410431051104810601048.html
БАЛСАМОВАЊЕ И МУМИЈЕ (ЗАНИМЉИВОСТИ)
БАЛСАМОВАЊЕ
Читав процес БАЛСАМОВАЊА трајао је 70 дана. Први корак је било прање покојника у вину. Затим су се посебним алатом уклањали органи. Једино је срце остајало. Јер се веровало да преко њега покојник може да покаже своју доброту у загребном животу.
Након вађења органа тело се прекривало сољу. Када би прошло 40 дана осушено тело се трљало посебним природним уљима. Унутрашњост се пунила памучним тканинама и пиљевином како би се задржао облик, а тело је потом обмотавано дебелим слојем ланених завоја који су потапани смолом.
Пре него што се тело положи у ковчег отварана су уста да би покојник могао у другом животу да једе и пије, и на крају је стављана посмртна маска која је штитила тело од злих духова.
МУМИЈЕ
Најједноставнији метод мумифицирања, који потиче из периода преве три династије, састојао се у завијању тела ланеним завојима, који су у каснијем периоду натапани смолом.
Тело се потом обмотавало завојима и постављало у ковчег.