Порекло линеарног А писма
У касном 19. вијеку, енглески археолог, Сер Артур Еванс, објавио је чланак под насловом ”Критски пиктографи и предфеничанско писмо”, засновано на истраживању великог броја знакова и кратких натписа нађених на Криту и континенталној Грчкој. Током ископавања у Кнососу 1901. Еванс је пронашао архиву глинених таблица, сличну онима пронађеним на Блиском истоку. Таблице које је Еванс пронашао садржале су неколико писама од којих су сва била до тада непозната.
МНОГА ИСТРАЖИВАЊА СУ СПРОВЕДЕНА КАКО БИ СЕ ИДЕНТИФИКОВАО ЈЕЗИК ЛИНЕАРНОГ А ПИСМА, АЛИ БЕЗ УСПЕХА
Најстарији од тих система писања било је пиктографско писмо развијено око 2000. пре н. е. а данас је познато као критски хијероглифи. Један други систем писања, развијен око 1700. пре н. е. назван је линеарно А писмо. Док критски хијероглифи имају изглед пиктографа, линеар А је линеарно писмо: већина натписа које садрже документоване таблице распоређена је у квадратним пољима, те су углавном дуги између четири и девет редова. Ниједно од ова два писма до дана данашњег није дешифровано. Спекулише се да и критски хијероглифи и линеар А представљају исти језик. Број знакова које садржи линеарно а писмо креће се између 77 и 85, по мишљењу стручњака, што би значило да је то силабичко (слоговно) писмо.
Спроведено је више истраживања како би се идентификовао језик линеарног А писма, али без успјеха. Многи стручњаци тврде да линеарно А писмо представља предхеленски језик који није повезан са грчким. Постоје чак и одређене теорије према којима линеарно А писмо представља језик који уопште и не припада породици индоевропских језика. Према неким другим студијама, спекулише се да је линеар А повезан са староевропском Винчанском културом.
Еванс је пронашао још једну групу знакова који су идентификовани као линеарно Б писмо. Иако Еванс тога није био свестан, линеарно Б писмо је адаптација линеарног А писма, прилагођена писању архаичног грчког језика. Линеарно Б писмо је дешифровано 1953. од стране Мајкла Вентриса, више од деценије по смрти Артура Еванса.
Материјални облик и употреба
Иако је линеарно А писмо и даље недешифровано, неки научници су покушали да разумеју целокупну поруку одређених записа на овом писму на основу функционалног поређења са линеарним Б писмом. На основу тих студија, тврди се да се такви натписи односе на рачуноводствене податке и друге облике вођења евиденције и администрације. Ово мишљење је у складу са чињеницом да су минојске палате имале изузетан складишни капацитет и да се верује да су деловале као центри за прерасподелу.
Кносос
Неки натписи пронађени су на столовима за либацију, повезани са ритуалним и религиозним предметима (нпр. завјетне теракоте или бронзане фигурице са ритуалним покретима, златни накит, грнчарија и камене посуде) пронађеним у светилиштима, која се налазе на или близу врхова планина, датираних у минојски период, а понекад се називају и рурална светилишта. Ово је пример могуће ритуалне или религијске употребе линеарног А писма.
Већина примерака линеарног А писма налази се на глиненим таблицама. Неки други примери су пронађени на грнчарији, каменим печатима, привесцима и исписаним грађевинским блоковима.
Напуштање линеарног А писма
Око 1450. пре н. е. развијено је линеарно Б писмо. Ово писмо представља најстарији облик писања грчког језика за који знамо. Пошто ово писмо дели многе знакове са старијим линеарним А, дошло се до закључка да је линеар Б настао када су писари прилагодили линеар А новом језику: грчком. Ова идеја је подржана чињеницом да линеарно А писмо није погодно за писање грчког језика.
Како се Микенска цивилизација уздизала средином 2. миленијума пре н. е. а Минојци слабили, линеарно Б писмо заменило је старије линеарно А. До отприлике 1450. п.н.е. вец́ина минојских локалитета на Криту је уништена и линеарно А писмо у Кнососу је замењено линеарним Б. Коначно, око 1400. прије нове ере, линеарно А писмо је потпуно напуштено и целокупно писање у Грчкој и на Криту је обављано коришћењем линеарног Б писма.
Библиографија
Извор: https://www.worldhistory.org/trans/sr/1-15514/linearno-a-pismo/