Умјетност и друштвене науке

ПТОЛОМЕЈЕВА ГЕОГРАФИЈА

Географија Птолемеја из Александрије врхунац је древног географског знања и једино сачувано дјело те врсте, настало вјероватно прије средине другога вијека нове ере. У приличној мјери засновано на изгубљеном трактату извесног Марина из Тира, који је живео и радио око 100. године нове ере, Птолемејево дјело подијељено је на два дијела: технички, првенствено замишљен као помоћ у цртању карата насељеног свијета, и списак око 8.000 мјеста с географским координатама. Књига обилује јединственим подацима из историје географије и истраживања. Средњовјековни преписи овог дијела садрже и мапе као прилог, мада није јасно у каквој су оне вези с мапама које је могло садржати оригинално Птолемејево дјело. У књизи је наведен невјероватан број топонима, од Туле на сјеверозападу до Сере негдје у Кини. Иако тешко разумљиво, ово дјело представљало је основу ренесансних истраживања.

Птолемејева карта светa

Мапа из 1472, нацртана на основу Птолемејевих записа, показује размере познатог света у другом вијеку нове ере. Невјероватно прецизна за време у ком се топографија углавном заснивала на записима путника и простом посматрању, она приказује цјелокупну источну хемисферу, мада претпоставља повезаност Африке и југоисточне Азије.

Поновно откриће Птолемејеве Географије

Географија је била непозната у западној Европи све до латинског превода Јакопа д’Анђела из 1406, штампаног 1475. Текст на грчком штампан је 1533. Географија је у ренесанси сматрана зачетком математичке географије и картографије. Обилато су је користили истраживачи од Колумба надаље, све док нови подаци нису потиснули оне из антике.

 

ПТОЛЕМЕЈ И АСТРОНОМИЈА

Птолемеј је упамћен и по Математичкој синтакси, приручнику из математичке астрономије сачуваном из античких времена. У њему је изнијета идеја о геоцентричном свемиру са описом кретања планета унутар таквог система, и дат је каталог од преко 1.000 непокретних звезда. Математичка синтакса била је основа свим списима на тему свемира све до развоја хелиоцентричног система у 16. веку.

 

Извор: Илустровани атлас истраживања, Београд 2013, 34-35 стр