Феничани су били народ који је насељавао подручје Источног Средоземља тј. подручје Леванта. Сматра се да су били народ семитког поријекла који је своју моћ ширио захваљујући моћној трговини и морепловству. Њихова најзначанија колонија јесте Картагина.
Феничани су баш тако били описани и у грчком предању- најдоминантнији трговци Егејског мора . И сам Херодот помиње Феничане и преноси мит о отмици Ије и почетку непријатељства Истока и Запада. Он помиње и посјету Тиру, али и долазак Феничана у Беотију који су касније Грцима донијели писменост. И Тукидид помиње Феничане и вјерује да су они били становници Крита и једни од најгорих гусара прије него што је острвом завладао Миној (Минос). Када помиње Сицилију, Тукидид тврди да су тамо постојале трговачке луке Феничана и да су по доласку Грка напустили острво. Феничани се спомињу и у Хомеровим еповима као вјеште занатлије и трговци.
Неоспорив је утицај Феничана на грчку цивилизацију. Они су ти који су добављали слоновачу и материјале који ће грчки умјетници и трговци касније преузети и себи прилагодити. Највећи траг су свакако оставили у виду писмености тј алфабету. Наравно, Грци су алфабет који су преузели од Феничана прилагодили себи и свом језику, али остаје непознато када су то Грци тачно усвојили ово писмо.
Аутор: Тамара Ћ.
Џ.Б.Бјури, Р.Мигс, Историја Грчке до смрти Александра Великог, прва књига, Београд 2008, 97-105.