Канарска острва представљају групу острва у Атлантском океану, западно од обале Марока и она се налазе под влашћу Шпаније. И мада је данас становништво острва прилично шареноликог поријекла, некада је демографска слика острва била потпуно другачија.
Канарска острва су и прошлости насељавали Гуанчи, народ који данас више не постоји јер су их Шпанци временом у потпуности искоријенили. Они су били домородачки народ, мада се сматра да су дошли са простора Сјеверне Африке. Многи научници сматрају да су Гуанчи били берберског поријекла и да је њихов језик припадао тој групи.
Први поуздани извори о откривању Канарских острва говоре да је Ђеновљанин Ланзарото Мороцело открио острва између 1310. и 1339. године. Он је ту направио некакво утврђење које ће 1402. године да виде и француски морепловци на челу са Жаном де Бетенкуром. Средњовјековне шпанске хронике помињу и долазак шпанског морепловца Франциска Лопеза 1383. године и да је десет година послије пристигла флота пуна робова- Гванча. Свакако, више информација имамо о походу Бетенкура. Наиме, он је наводно након дужег времена боравка на острву морао да иде назад у Шпанију. Као управника је за собом оставио свог човјека Гадифера де ла Салу. И док је Бетенкур боравио у Шпанији, на острву је настао хаос. Један Норманђанин по имену Берневал је покушао да збаци управника Гадифера, а у току те акције је напао и Гуанче и заробио њиховог поглавицу. Међутим, поглавица је побјегао и Берневал је одлучио напустити острва и отићи у Шпанију гдје би кривицу пребацио на Гадифера. На његову несрећу је Бетенкур сазнао истину и Берневал је завршио у затвору.
Шпанско насељавање острва је почело у 15. вијеку, али је процес прилагођавања ишао врло споро јер су Гуанчи одбијали било какав облик асимилације. Такав став Гуанча их је коштао њиховог постојања. Отпор Гуанча је сломљен и до краја 17. вијека је њихов идентитет у потпуности нестао. Поред убијања Гуанча, постојало је насилно пресељавање Гуанча (робовласништво) и насилна асимилација.
Гуанчи су остали запамћени као домородци Канарских острва; своје мртве су мумуификовали и сахрањивали у пећинама у усправном положају. Били су на прилично високом степену цивилизације, а француски истраживач Рене Верно је утврдио да су Гуанчи са острва Јеро имали неку врсту хијероглифског писма.
Аутор: Тамара Ћ.
Извор: Б.Максимовић, Доба великих географских открића, Загреб 1955,181-187.
https://www.britannica.com/topic/Guanche