Умјетност и друштвене науке

МУЗЕЈ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Музеј Српске Православне Цркве баштини традиције манастирских ризница од времена Светог Саве до данас. Иницијатива за формирање црквеног музеја јавља се средином 19. вијека од стране српског патријарха Јосифа Рајачића. Прва организована поставка сакралних и умјетничких предмета у Kнежевини Србији, тзв. Художествена хранилница, отворена је за јавност 1858. године у згради Београдске митрополије, захваљујући архиепископу београдском и митрополиту српском Петру Јовановићу. Ова изложбена збирка касније је,  након једне деценије (1868), припојена Народном музеју.

Послије националног уједињења дошло је до нове иницијативе за оснивање црквеног музеја. Године 1922. проф. Лазар Мирковић поднео молбу Светом Aрхијерејском Синоду Српске Православне Цркве о потреби оснивања централног Музеја Српске Православне Цркве. Одлуку о оснивању Црквеног музеја Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве донио је 1927. године.

Протојереј-ставрофор Радослав Грујић је оснивач Музеја Српске Православне Цркве и његов управник до 1948. године. Личност која је дала немјерљив допринос проучавању и очувању цјелокупног духовног и културног наслеђа српског народа. Дао је изузетан допринос у спасавању црквених драгоцјености. Оставио је Музеју своју веома вриједну заоставштину.

Октобра 1945. године, послије договора Министарстава просвете Србије и Хрватске у ФНРЈ о повраћају културних добара однијетих током Другог свјетског рата у Загреб, Србији је враћено само оно што је припадало црквама и манастирима са територије Србије. На челу ове Комисије, као управник Музеја и подносилац Захтева, налазио се проф. др Радослав Грујић. У прољеће 1946. године у Београд је стигло 11 вагона црквено-уметничких предмета. Велике цјелине – попут иконостаса, где је то било могуће враћене су манастирима, док су остали појединачни предмети похрањени у депоу Музеја.

Истовремено са овим процесом, Министарство финансија је маја 1946. године на захтев Министарства просвјете донијело Одлуку о раскидању уговора са Српском Православном црквом о коришћењу Конака кнегиње Љубице за Црквени музеј. Као привремено рјешење, ова институција смештена је у окриље зграде Патријаршије. (Зграда Патријаршије српске у Београду подигнута је у периоду између 1933. и 1935. године. Патријарх српски Варнава ангажовао је руског архитекту Виктора Лукомског (1884-1947) да изради пројекат по коме ће на мјесту старог здања Београдске митрополије бити подигнуто ново здање. Структура просторија унутар Патријаршије таква је да су оне резиденцијалне, пословне, репрезентативне и богослужбене намене. Међу њима су посебно значајне дворана за засједање Светог Архијерејског Сабора, свечани салони двора Патријарха Српског у оквиру кога је и соба високог госта, капела Светог Симеона Мироточивог и просторије у којима су смештене најзначајније адинистративне и црквене институције) Адаптиране су просторије за сталну поставку и одређен је простор за депо.

После извршене рестаурације и конзервације експоната, стекли су се услови да стална поставка Музеја буде отворена за посетиоце 1954. године, у време Патријарха Викентија.

Извор: https://muzejspc.rs/o-muzeju/istorija/