Умјетност и друштвене науке

БОСТОНСКА ЧАЈАНКА – ПРЕДВОРЈЕ АМЕРИЧКЕ РЕВОЛУЦИЈЕ

Бостонска чајанка, која се десила децембра 1773, био је догађај који ће најавити један од највећих момената у историји Сједињених Држава- Револуцију (1775-1783). Центар догађаја је Бостон. У историјском, политичко- културном, те научно- образовном смислу, био је и јесте један од најзначајнијих градова САД. Основали су га енглески Пуританци 1630, а само шест година потом, у њему је основан Харвард- најстарији амерички Универзитет. Тамошњи колонисти били су гневни због закона о таксеним маркама из 1765, односно Таунсендових аката, донетих две године касније. Ови закони наметали су изузетно високе порезе колонијама. Један од лидера протестаната био је Џон Хенкок, угледни тровац и гувернер Комонвелта Масачусетс. Он је оптужен за кријумчарење, након што су му локални цариници запленили брод „Liberty“. Хенкокова подршка био је, у то време истакнути правник, а доцније други председник САД (1797-1801)- Џон Адамс, захваљујући коме су све оптужбе одбачене.

Чај који је долазио из Кине, препродавала је EIC – „East Indian Company“ ( Источноиндијска компанија). Бојкот овог чаја спровео је Хенкок, креиравши кризу у поменутој компанији, премда је продаја мизерно минимализована. Потражња је опала са 145.000 на свега око 200 килограма чаја. Ипак, компанија није доживела комплетан крах, захваљујући Закону о чају, који је донела Британска влада, а који омогућава продају чаја директно колонијама по ценама нижим од оних који су нудили трговци или кријумчари. Брод под називом „ХМС Дартмаут“ био је први брод који упловљава у Бостон, а који носи чај ЕIC-а. Почетак протестних окупљања објединио је политичку групу Синови Слободе , на челу са Семом Адамсом, који је на протестима окупљао све већу масу. Протести су махом били уперени против британског парламента, ХМС Дартмута, па и против гувернера Томаса Хачисона, за ког се сазнало да се бори да се чај на крају ипак истовари. Сумња се да су у Чајанци учествовали и чланови масонске ложе, међу којима су били индустријалиста Пол Ревер и горе поменути Џон Хенкок.

Џон Хенкок

Главни чин извели су предвече 16. децембра 1773. чланови групе „Синови слободе“ под командом Адамса. Они су напустили централно окупљање и прерушени у Мохок Индијанце отишли на пристаниште где је био брод ХМС Дартмаут, уз два новопридошла брода са чајем. Сандуци са чајем су премештени на палубу брода, одакле су избачени у море. Ништа друго није украдено или оштећено. У води Бостонске луке завршило између 50 и 60 тона чаја, који је и месецима касније био наношен на обале града.

Главни противник Бостонске чајанке био је Бенџамин Френклин, који се чак нудио да лично надокнади причињену штету. Британска влада је реаговала затварањем луке и креирањем казнених закона.

Бостонска чајанка је, можемо слободно рећи, варница која је потпирила ватру Америчке револуције. Култура чаја, који није конзумиран из револта заменило је испијање кафе, која постаје најпопуларније пиће бостонских колониста.

 

Аутор текста: Малиша Миљанић