Гутенбергова Библија је прва штампана књига у Европи. Штампана је на латинском језику. Историја биљежи 180 примерака, 45 примерака на пергаменту и 135 на папиру.
Гутенбергова Библија је прва штампана књига у Европи. Јохан Гутенберг (око 1400 – 1468), проналазач штампарске машина са покретним словима, свој трогодишњи рад је посветио штампању најзначајније и најчитаније књиге, Библије. Ова књига није само интересантна по томе што је прва у свету штампана на овај начин, већ што ју је штампао човјек за чији се изум још и данас не зна како је прецизно функционисао. Сваки детаљ оваквог штампања до данас је остао неоткривен у потпуности.
Гутенбергова Библија, уједно названа и ”Библија у 42 реда” представља изузетан подухват у историји штампане књиге. За њу се везују многи описи: прва штампана књига, најскупља књига света, најчитанија књига средњег века. Сви ови подаци указују на само једно – Гутенбергова Библија ће остати запамћена још много вијекова због свих својих карактеристика и занимљивости.
Карактеристике књиге
Од 180 примерака колико је произведено, 135 је било на папиру и 35 на пергаменту. Већина ових Библија садржала је око 1200 страница. За производњу једне Библије на пергаменту, стручњаци процењују да је било потребно 170 телећих кожа.
Важност ове књиге се састоји у томе да поред тога што је штампана техником покретних слова, садржала је и ручни рад (илуминације) што је чини уникатном. Гутенбергова Библија је штампана на латинском језику, базирана на тзв. вулгати, односно службеном латинском преводу Светог Писма са хебрејског и грчког језика.
Постоје две верзије Библије, она од 42 реда и од 36 редова које је Гутенберг штампао, али када се помене сам термин Гутенбергова библија, мисли се искључиво на ону од 42 реда. Научници полемишу која је од ове две књиге старија. Неки кажу да је она од 36 редова, а неки пак да је старија и прва библија ова од 42 реда а да се млађа, она од 36 редова, штампала само за старијим обликом слова.
Занимљивости
До данас је преживело само 49 примјерака ове књиге. Отприлике половина ових свезака није потпуно. Међу непотпуним свескама обично постоји само један том или чак само пар сачуваних страница. Што се тиче Библије на пергаменту, 2003. године је постојало 11 сачуваних примерака.
Током Другог светског рата, Црвена Армија је из Берлина заплијенила двије ове Библије и однијела у СССР. Пре тридесетак година откривено је да се та два примерка налазе у библиотекама у Москви. Немачка влада је неколико пута покушала агитовати да се та два украдена примерка врате. Овај покушај је био безуспешан зато што је 2009. године агент руске владе украо једну од опљачканих Библија и покушао је продати на црном тржишту за чак милион и по долара. Овај агент је ухапшен, а руска влада је поново присвојила књигу.
Гутенбергова Библија, као најскупља и најстарија књига, била је често предмет крађе. Постоји случај из 1969. када је човјек по имену Видо Арас покушао украсти ове књиге из једне библиотеке на Харварду. Два свеска које је узео, тежили су чак 45 кг и то му је отежало бег из библиотеке, те је ухваћен. Пошто је, с толиком тежином, пао у бијегу, крадљивац је сломио ногу а свесци су враћени у библиотеку са минималним оштећењима.
Последња продаја комплетне Гутенбергове Библије одржана је 1978. године и књига је продата за чак 2,2 милиона долара. Исти тај примерак је 1987. године продат на аукцији за 5,4 милиона долара.
Стручњаци процењују да би данас једна комплетна Гутенбергова Библија могла бити продата за чак 35 милиона долара.
Највише Библија поседује Немачка (14 тј. 12 у земљи и 2 коју су украли Руси). САД поседује 10 примерака, Уједињено Краљевство 8 примерака, а Шпанија и Ватикан по два примерка, док Аустрија, Швајцарска и Португалија поседују по један примерак овог капиталног дела.
Извор: https://www.logicno.com/zivotni-stil/kultura/gutenbergova-biblija-najstarija-stampana-knjiga-u-evropi.html