Умјетност и друштвене науке

СТРУГАЧ (АПОКСИОМЕН)- ЛИСИП

Статуа “Стругач” од Лисипа, такође позната као “Апоксиомен” представља једно од најљепших дјела античке грчке хеленистичке скулптуре. Креирана у 4. вијеку п. н. е. од стране једног од најпознатијих грчких вајара, Лисипа из Сикиона, ова скулптура приказује младића који чисти своје тијело стругачем. Иако се оригинална скулптура изгубила вијековима уназад, римски кописти су је сачували, омогућавајући нам да цијенимо њен умјетнички значај.

Један од кључних аспеката Стругача је стваралачки гениј Лисипа у преношењу покрета и тренутка у скулптури. Скулптура приказује младића у сред чишћења свог тијела, а овај динамичан тренутак ухваћен је са изванредном прецизношћу. Ова умјетничка способност да се пренесе покрет и акција у камену је изузетно ретка и говори о Лисиповом изванредном таленту.

Стругач је такође ремек-дјело у изражавању анатомије тијела. Лисип је прецизно приказао мишиће и пропорције младића, што је било карактеристично за грчку класичну умјетност. Ова пажљива обрада сваког детаља тијела одражава грчки идеализам и посвећеност љепоти и савршенству.

Осим техничке изврсности, Стругач одражава и дубље значење. Акт чишћења тијела симболише грчки концепт самопроузимања и одржавања физичке и духовне чистоће. У складу са грчком филозофијом, одржавање тијела у савршеном стању било је један од кључних елемената постизања хармоније тијела и духа.

Лисипов Стругач остаје трајна инспирација и свједок грчке хеленистичке умјетности. Ово дјело не само да одушевљава техничком вјештином свог вајара, већ и преноси дубље филозофске и културне вриједности старог Грчког свијета. Иако оригинална скулптура више не постоји, њен дух и умјетничка вриједност живе кроз копије и репродукције, подсјећајући нас на богатство и префињеност грчке хеленидтичке умјетности.

 

Извор: Историја умјетности, Х. В. Јансон